Prawo a Twoja firma

est "własna firma" i z jakich podstaw prawnych się to bierze - ten tekst mam nadzieje trochę przybliży Wam zagadnienie. W prawie polskim funkcjonuje kilka definicji działalności gospodarczej. W ustawie o swobodzie działalnoś

Prawo a Twoja firma prawnik dla firm
Obsługa prawna przedsiębiorstw stanowi dziś nieodzowny element ich funkcjonowania - dowiedz się więcej, odwiedź

Działalność gospodarcza - co to takiego?

Często zastanawiamy się czym jest "własna firma" i z jakich podstaw prawnych się to bierze - ten tekst mam nadzieje trochę przybliży Wam zagadnienie.

W prawie polskim funkcjonuje kilka definicji działalności gospodarczej.

W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych: działalność zarobkowa (wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa; lub: polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż; lub: polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych), prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4?9.

W ustawie o VAT: działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jeszcze inaczej definiuje działalność gospodarczą m.in. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87_gospodarcza


Masz pomysł na biznes?

Rozważając początek kariery zawodowej, często pomijamy możliwość założenia własnej działalności gospodarczej - błąd! Obecnie, formalności związane z założeniem nowej firmy są coraz łatwiejsze do załatwienia, nie wspominając już o ulgach podatkowych. Zważywszy chociażby na to, warto zastanowić się czy może Twój pomysł na interes nie przebije się na tle konkurencji - zamiast składać dziesiątki CV po różnych firmach, byleby tylko się "załapać".

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa nie musi być uciążliwą walką z konkurencją o ochłapy, niektóre rynki cały czas się rozwijają i zwiększają zapotrzebowanie - może czekają właśnie na Twoją firmę? Nie musisz wymyślać koła od nowa by zrewolucjonizować rynek i wybić się w branży - wystarczy że poprawisz błędy które zauważyłeś u konkurencji i będziesz starał się zadowolić klientów. Wbrew temu co się powszechnie sądzi, nie trzeba "wygryźć" konkurencji czy zainwestować tysiące w marketing.

Przemyśl to - może właśnie na Twoją firmę czeka wolny rynek?


Za mało zatrudnionych, za dużo do roboty

Obecnie w Polsce panuje "teoretyczne" bezrobocie - "teoretyczne" dlatego, że coraz częściej firmy mają problem ze znalezieniem pracowników, a nie na odwrót. Często ze względu na specjalistyczny charakter zawodu - ale my nie o tym.

Sytuacja na rynku pracy zmienia się z biegiem czasu i właśnie jedną z takich zmian obserwujemy w dzisiejszych czasach. Coraz częściej problemem nie jest brak ludzi chętnych do pracy, czy odwrotnie - brak miejsc pracy, lecz brak odpowiedniej płaszczyzny porozumienia pomiędzy osobą szukającą pracy a pracodawcą. Pomijając urząd pracy, istnieją dziesiątki portali w których możemy stworzyć swój profil pracodawcy, zamieścić ogłoszenie o pracy czy zarządzać aplikacjami chętnych pracowników. Mimo wszystkich tych udogodnień, często jednak istnieje bariera pomiędzy pracownikiem a jego przyszłym szefem.

Wiążę się to z tym, iż przedsiębiorca szukający chętnych do pracy, zamieszcza w ogłoszeniu sylwetkę idealnego pracownika - często niedoścignioną nawet przez zatrudnionych pamiętających początki firmy. Dodatkowo, nawet nie rozważa tego, że ktoś może mimo braku umiejętności, chętnie by się doszkolił w tym zawodzie i dzięki temu w późniejszym czasie stał się wybitnym pracownikiem. Nie - jak jeszcze czegoś nie umiesz, to naucz się gdzieś indziej, my potrzebujemy doświadczonego pracownika.

Stawiając tyle wymagań przed przyszłym personelem, często nawet nie kłopocząc się by podać wynagrodzenie netto (jakże bliższe każdemu zatrudnionemu) nie ma co się dziwić, że mimo bezrobocia, firmom tak ciężko o pracownika.



© 2019 http://auto-centrum.rzeszow.pl/