Wycena domów zniszczonych przez huragan
Właściciele domów, które zostały w jakiś sposób zniszczone muszą dokonać ich wyceny, zanim będą mogli starać się o odszkodowanie i pomoc w ich naprawie lub odbudowie. Czasami powody zniszczenia domu nie są oczywiste, jak w przypadku wybuchu gazu, kiedy trzeba ustalić, z jakiego powodu doszło do takiego wybuchu. Innym razem wiadomo jest, że zniszczenie nie powstało z winy właścicieli budynków, ale ich wycena pozwoli na ustalenie właściwej kwoty odszkodowania. Dzieje się tak w przypadku wystąpienia trzęsień ziemi czy huraganów, które nie doprowadziły do pełnego zniszczenia domu mieszkalnego, ale spowodowały powstanie w nim wielu uszkodzeń. Taka sytuacja może mieć miejsce również w czasie powodzi.
Wycena dużego mieszkania
Wycena mieszkań prowadzona jest zgodnie z pewnymi zasadami. Ostateczna wartość wyceny uzależniona jest od wielkości mieszkania, roku budowy bloku mieszkalnego i jego ogólnego stanu. Dlatego zdarza się, że wycena niewielkiej, ale nowoczesnej i zadbanej kawalerki wychodzi niewiele gorzej niż wycena dużego mieszkania, które jednak jest bardziej zniszczone i znajduje się w starym bloku. Dodatkowo, czas wyceny takiego mieszkania trwa dłużej z tego względu, że trzeba dokładnie sprawdzić sprawność wszystkich elementów jego instalacji i zajrzeć do wszelkich zakamarków. Natomiast, na najlepszą wycenę mogą liczyć właściciele nowoczesnego i zadbanego mieszkania, niezależnie od jego wielkości. Wyniki przeprowadzonej wyceny mają wpływ na określenie rynkowej wartości poszczególnych mieszkań.
Rzeczoznawca majątkowy - jakie ma uprawnienia?
Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowegoedytuj
uprawniony i zobowiązany do prowadzenia działalności zawodowej na podstawie przepisów prawa i standardów zawodowych.
ma prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności:
dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także bez względu na podmiot własności.
Oprócz wyceny nieruchomości stanowiących przedmiot prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego, rzeczoznawca ma prawo do określania innych praw do nieruchomości, w tym ograniczonych praw rzeczowych i praw zobowiązaniowych.
Rzeczoznawca majątkowy określa wartość szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości, a także ich części składowych.
Wycena nieruchomości sporządzana jest w formie operatu szacunkowego ? forma pisemna.
W wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca określa:
Wartość rynkową nieruchomości,
Wartość odtworzeniowa nieruchomości,
Propozycję bankowo-hipoteczną wartości nieruchomości,
Wartość katastralną nieruchomości.
W wyniku wyceny określeniu może podlegać także:
Wartość dla indywidualnych potrzeb inwestora,
Koszt odtworzenia obiektów budowlanych.
Koszt odtworzenia drzewostanów leśnych lub zadrzewień, plantacji kultur wieloletnich, a także zasiewów i upraw.
Wybór właściwego podejścia, oraz metody i techniki wyceny z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami należy wyłącznie do rzeczoznawcy majątkowego, chyba że wynika on wyraźnie z przepisów prawa. Rzeczoznawca majątkowy może żądać od właściwych organów i sądów udostępnienia mu danych jakie zostały wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niezbędnych do prawidłowego wykonania jego zawodu. Rzeczoznawca ma prawo do sporządzania wpisów i wyrysów z danych i dokumentów, a także poświadczania tych dokumentów dla potrzeb wyceny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy