Historia drewnianych zabawek
Chociaż nowoczesne, kolorowe i bardzo różnorodne zabawki z drewna dla dzieci mogą dla niejednej osoby stanowić zaskoczenie dla niejednej osoby, zwłaszcza w bardziej zaawansowanym wieku, to jednak tradycja wyrobów dla dzieci z drewna sięga zamierzchłych czasów. Co prawda, tego typu produkty są teraz w niezwykle atrakcyjnej formie, nieporównywalnej wręcz z na przykład drewnianymi klockami sprzed trzydziestu lat, to jednak te dwa przedmioty coś ze sobą łączy. Idea tworzenia klocków i innych zabawek z drewna się nie zmieniła, chociaż w obecnych czasach wynika to bardziej z troski o ekologię niż z powodu braku innych materiałów do wytwarzania zabawek.
Jakie zabawki najbardziej zapadają nam w pamięć?
Wielu dzisiejszych rodziców zadaje sobie pytanie, co sprawiało im największą radość, gdy byli dziećmi. Chociaż odpowiedź zazwyczaj nie jest prosta, ponieważ różni ludzie mieli dostęp do różnego rodzaju zabawek, to jednak bardzo często odpowiedzią na to pytanie tradycyjny, popularny niegdyś bardzo drewniany koń na biegunach. Któż z nas nie bawił się w ten sposób? Co prawda, być może jego popularność wynikała z szczególnej atrakcyjności tej zabawki w minionych latach. Dzisiaj drewniane konie na biegunach nie stanowią już takiej atrakcji jak kiedyś, jednak pomimo to wielu rodziców decyduje się na zakup tej, sporych rozmiarów zabawki, trochę ze względów sentymentalnych.
Ciekawostki
Historia domków dla lalek sięga już starożytności. Dawne miniaturowe gospodarstwa z mebelkami i wyposażeniem znajdowane są w wykopaliskach oraz grobach dzieci1. Mebelki wykonywano wtedy z gliny, cyny, brązu, czasami ze srebra2. Najstarsza znana budowla tego typu pochodzi z roku 1558, kiedy to Albrecht V Bawarski zamówił dla swojej córki prezent, którym był domek dla lalek. Nie przypominał on wtedy zabawki, lecz precyzyjnie wykonane małe dzieło sztuki z kunsztownie wykonanymi miniaturkami rezydencji książęcej.
Wyrób domków w Europie przeżywał rozkwit w wieku XVIII i I połowie XIX wieku. Najpiękniejsze z nich powstały w Niemczech, gdzie pełniły rolę "zabawek edukacyjnych". Modne były też w Anglii, Holandii, Francji i we Włoszech. Właśnie we Włoszech przy okazji obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem2. konstruowano całe "miasta lalek", a w szczególności znane szopki neapolitańskie, które często były dziełem najlepszych włoskich architektów, rzeźbiarzy i złotników.
Pod koniec XIX wieku oprócz domków lalek bardzo popularne stały się miniaturowe pojedyncze pokoje (zwłaszcza kuchnie) składające z trzech ścian, podłogi i wyposażenia takie jak: meble i sprzęt gospodarstwa domowego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Domek_dla_lalek