Jesteś pewien, że nie dokarmiasz pasożyta?

olony że wszystko jest dobrze - błąd! Testy nie zawsze są w 100% skuteczne. Gdy przyjrzymy się bliżej metodom wykrywania pasożytów, zauważymy że żaden test nie jest w pełni skuteczny, często margines błędu jest dość spory. Więc

Jesteś pewien, że nie dokarmiasz pasożyta?

Czy aby na pewno nie masz pasożytów?

Jeżeli już postanowiłeś sprawdzić czy aby nie masz pasażera na gapę w swoim ciele, co robisz gdy testy pokazują że jednak nie? Odpuszczasz, zadowolony że wszystko jest dobrze - błąd! Testy nie zawsze są w 100% skuteczne.

Gdy przyjrzymy się bliżej metodom wykrywania pasożytów, zauważymy że żaden test nie jest w pełni skuteczny, często margines błędu jest dość spory. Więc czemu takie właśnie metody się stosuje? Nie wynaleziono lepszych? Otóż nie, nauka idzie do przodu i biorezonans stoi na wysokości zadania jeśli chodzi o szybkie i pewne wykrywanie pasożytów - szansa na prawdziwy wynik wynosi ponad 90%!

Podsumowując, jeśli jeszcze się nie przebadałeś, zrób to niezwłocznie. Nawet jeżeli już się badałeś, zrób to jeszcze raz, ale teraz nową metodą - wiesz już jaką, prawda?


Parę słów o pasożytnictwie

Pasożytnictwo, parazytyzm ? forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody. Termin ten stosowany jest w biologii ? w odniesieniu do dwóch organizmów różnych gatunków ? oraz w socjologii, gdzie pasożytnictwem nazywany jest próżniaczy tryb życia osoby zdolnej do pracy. Zbliżonymi do pasożytnictwa formami ? spotykanymi w biologii rozwoju ? są szczególne taktyki rozrodcze prowadzone przez parazytoidy, pasożyty lęgowe oraz niektóre gatunki tzw. pasożytów płciowych (np. matronicowate).

Pasożyty stanowią ważny element każdego ekosystemu. Są przyczyną wielu chorób zwierząt (w tym człowieka) i roślin. Nauka zajmująca się badaniem pasożytnictwa to parazytologia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paso%C5%BCytnictwo


Jaką chorobę wywołuje glista ludzka

Glistnica (askarioza, łac. ascariosis, ang. ascariosis) ? choroba pasożytnicza powodowana przez glisty.

Etiologia

Chorobę wywołuje glista ludzka (Ascaris lumbricoides), pasożyt jelita cienkiego człowieka. Podobne gatunki pospolite u innych ssaków mogą przypadkowo zarazić człowieka: są to glista świńska (Ascaris suis), glista psia (Toxocara canis) i glista kocia (Toxocara cati).

Epidemiologia

Jest najczęstszą w świecie robaczycą przewodu pokarmowego (około 1 mld ludzi zarażonych). Intensywne inwazje i powikłania glistnicy są przyczyną około 20 tysięcy zgonów rocznie na świecie. Najczęściej inwazje występują w krajach z nierozwiniętym problemem kanalizacji (w południowo-wschodniej Azji ponad 80%, w Afryce 34% populacji ? głównie dzieci). W Europie glistnicę stwierdza się sporadycznie, w Polsce także znikomo.
Objawy i przebieg

Glistnica objawia się:

ogólnym osłabieniem
zawrotami głowy
kaszlem
obrzękami twarzy
nadmierną pobudliwością
reakcjami alergicznymi
niedrożnością jelit w przypadku masowej infestacji.

Drogi zakażenia:

niedomyte warzywa, nawożone ludzkimi fekaliami
zanieczyszczona woda (np. z jeziora, rzadziej z basenu)

Leczenie
W leczeniu glistnicy stosuje się pyrantel, albendazol albo mebendazol. Przy masowej infestacji skuteczny jest cytrynian piperazyny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Glistnica



© 2019 http://auto-centrum.rzeszow.pl/