Energię uzyskuje się stosując pompę ciepła
Pompa ciepła
Energię uzyskuje się stosując pompę ciepła, która wymusza obieg energii cieplnej ze źródła zimniejszego (grunt) do ogrzewanego budynku. Zastosowanie tego urządzenia umożliwia korzystanie z energii zmagazynowanej w gruncie, który podgrzewany jest przez energię słoneczną. Takie ogrzewanie nie ma nic wspólnego z gorącymi źródłami ani z wykorzystaniem energii geotermalnej. Nośnikiem energii, który napędza pompę ciepła, w większości wypadków jest energia elektryczna. Jedynie w pojedynczych przypadkach pompa ciepła napędzana jest przez silnik spalinowy zasilany gazem ziemnym1.
Wady i zalety:
bardzo niskie koszty jednostki produkowanego ciepła,
wysoki koszt inwestycyjny, zwłaszcza wykonania wymiennika ciepła w gruncie,
brak emisji szkodliwych substancji w miejscu stosowania urządzenia.
Spalanie biomasy
Biomasa może być wykorzystywana jako paliwo do urządzeń grzewczych. Spalane mogą być między innymi:
drewno ? polana, zrębki, pellety,
słoma ? bele lub kostki słomy, brykiet słomiany,
biogaz albo gaz drzewny otrzymywany z biomasy.
Wady i zalety:
paliwo dostępne jest zazwyczaj w niedużej odległości od miejsca wykorzystania ? nie ma konieczności transportu jak w przypadku węgla,
ceny biomasy, zwłaszcza różnego rodzaju odpadów, jest zazwyczaj niższa od innych paliw,
emisję dwutlenku węgla ze spalania biomasy uważa się za zerową, a zatem nieprzyczyniającą się do efektu cieplarnianego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie
Naprawa pieca ciepłowniczego
Naprawa pieca ciepłowniczego może odbyć się po uprzedniej diagnostyce jego stanu i ustaleniu przyczyn awarii. Rodzaje awarii pieców ciepłowniczych mogą być bardzo różne, a od zakresu wykonanych prac będzie zależało, jak duże koszty trzeba będzie ponieść w związku z ich naprawą. Chyba najpoważniejsze awarie pieców ciepłowniczych związane są z powstawaniem w nich różnych nieszczelności, przez co piec nie może rozgrzewać się do pożądanej temperatury lub z podłączonych do niego elementów instalacji grzewczej zaczyna wyciekać woda. Wówczas zaczyna spadać ciśnienie na piecu co sprawia, że również zaczyna się obniżać wcześniej wytworzona temperatura. W związku z poważnymi konsekwencjami różnych awarii pieców ciepłowniczych warto po każdej zimie dokonywać ich przeglądu.
Kupno kotła na ekogroszek
Obecnie bardzo często zachęca się do sięgania po ekologiczne sposoby ogrzewania domu. W trakcie takiego ogrzewania wykorzystywane są przede wszystkim środki grzewcze przyjazne dla środowiska, które nie powodują zadymiania okolic domu i wytwarzania drażniących dla ludzi zapachów. Jednymi z kotłów pozwalającymi na ekologiczne ogrzewanie domów są kotły na ekogroszek, dlatego stały się one powszechnie dostępne i mogą być kupowane w wielu sklepach z kotłami grzewczymi. Obsługa kotła na ekogroszek praktycznie ogranicza się do potrzeby dostarczania do kotła środka grzewczego i jego uruchamiania oraz wynoszenia popiołu. Niewątpliwą zaletą kotłów na ekogroszek jest wspomniana ich ekologiczność oraz wygoda związana z ich obsługiwaniem.