Elegancja, styl i ponadczasowość - zalety sztukaterii

domowe pomieszczenie zaczyna wyglądać bardzo stylowo. Dzięki temu domowa sztukateria cieszy się ogromną popularnością wśród osób urządzających nowe domy. Starają się one o to, aby domowa sztukateria została bardzo dobrze dobrana p

Elegancja, styl i ponadczasowość - zalety sztukaterii

Dobór pięknej sztukaterii do domu

Domowa sztukateria stanowi bardzo ważny element wielu pomieszczeń. Trzeba przyznać, że potrafi ona sprawić, że nawet najbardziej pospolite domowe pomieszczenie zaczyna wyglądać bardzo stylowo. Dzięki temu domowa sztukateria cieszy się ogromną popularnością wśród osób urządzających nowe domy. Starają się one o to, aby domowa sztukateria została bardzo dobrze dobrana pod względem jej wielkości. Dzięki temu wszystkie elementy takiej sztukaterii będą mogły zostać odpowiednio wyeksponowane. W przeciwnym razie najbardziej atrakcyjne elementy sztukaterii mogą stać się niewidoczne. Bardzo ważne jest także, aby domowa sztukateria posiadała wysokie walory kolorystyczne. Dzięki temu będzie ona po prostu dodawała uroku domowym pomieszczeniom.


Współcześnie używana jest jako element dekoracyjny

Antaba lub hantaba (z niem. die Handhabe ? rękojeść) ? stały lub ruchomy uchwyt z metalu umieszczany na skrzyni, kufrze, drzwiach, bramie.

Ruchomy uchwyt składa się z dwóch części. Antaba umieszczona na drzwiach lub bramach (furtach), najczęściej w postaci lwiej głowy z ruchomą obręczą, służyła często za kołatkę. Antaba występowała głównie w sztuce romańskiej i gotyckiej. Współcześnie używana jest jako element dekoracyjny. Stara polska nazwa antaby to dzierżak.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antaba


W porządku doryckim abakus w połączeniu

Abakus (gr. ábaks, łac. abacus) ? czworoboczna płyta będąca najwyższą częścią głowicy kolumny, pośrednicząca wraz z nią w przenoszeniu ciężaru belkowania na trzon kolumny.

W porządku doryckim i toskańskim płytka jest kwadratowa i oparta na echinusie, w jońskim i korynckim ma kształt prostokąta o zdobionych i zaokrąglonych krawędziach. W porządku doryckim abakus w połączeniu z echinusem tworzy właściwą głowicę. Na abakusie spoczywa najniższa część belkowania, czyli architraw.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Abakus_(architektura)



© 2019 http://auto-centrum.rzeszow.pl/