Czy trudno jest zrobić interes w Chinach?

icielami lokalnego biznesu, termin 'guanxi' jest dość...dobrze znany. Ogólnie jest to inaczej 'sieć' czy też 'połączenia biznesowe' i od tego jak duże jest nasze guanxi to tak dużymi dysponujemy wpływami. Jednak co to oznacza dla

Czy trudno jest zrobić interes w Chinach? Transport - istotna gałąź przemysłu, ale to ostatnio bardzo pożądany rodzaj transportu, jednak dlaczego? Zapraszam do lektury.

Istota guanxi

Dla obytych w relacjach z chińskimi przedstawicielami lokalnego biznesu, termin 'guanxi' jest dość...dobrze znany. Ogólnie jest to inaczej 'sieć' czy też 'połączenia biznesowe' i od tego jak duże jest nasze guanxi to tak dużymi dysponujemy wpływami.

Jednak co to oznacza dla Polskiego biznesmena? Mniej więcej tyle, że dla nich jesteśmy jak muszki, które wpadają w większe sieci. Można nawet zostać oszukanym, jeżeli nie ma się kompletnie żadnych kontaktów z tamtejszymi osobistościami. Dlatego warto wtedy skorzystać z usług firm, które pomagają negocjować dobre warunki i mają swoich przedstawicieli na miejscu.


Targi Kantońskie

Targi Kantońskie, oficjalna nazwa: Chińskie Targi Importowo-Eksportowe (China Import and Export Fair, chin. trad. ???, chin. upr. ???, pinyin Gu?ng Ji?o Hu?), odbywają się od 1957 w Kantonie dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Są to największe targi w Chinach. Zachowując swoją tradycję targi są wszechstronnym i wielofunkcyjnym wydarzeniem o znaczeniu międzynarodowym.

Organizowane są przez Chińskie Centrum Handlu Zagranicznego (China Foreign Trade Centre), pod auspicjami Ministerstwa Handlu oraz władz prowincji. Do 2007 ich nazwa była inna ? Chińskie Targi Towarów Eksportowych (Chinese Export Commodities Fair).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Targi_Kantońskie


Lokalnie, a jednak międzynarodowo

Świat dla dzisiejszego biznesmena stoi otworem, a sposób prowadzenia biznesu, nawet lokalnego, rozszerza się na skalę międzynarodową. Często bowiem fabryki korzystają z materiałów lub gotowych komponentów sprowadzanych z innych krajów. Ma to podłoże czysto ekonomiczne- po prostu jest taniej.

Nie trzeba chyba nikomu mówić, że najpopularniejszym miejscem zdobywania wcześniej przygotowanych komponentów i części są Chiny. Jednak dobry utarg w Chinach można osiągnąć jedynie z dobrą firmą zajmującą się dobijaniem targów.


Kwestia importu

Kwestia importu towaru z Chin staje się coraz popularniejsza, ze względu na wysoką opłacalność takiego przedsięwzięcia. Materiały i siła robocza w Chinach jest dużo tańsza i nawet doliczając koszty importu (cło i opłaty) można śmiało powiedzieć, że cała fatyga związana z tematem jest bardzo korzystna dla potencjalnego inwestora.

W pewnych przypadkach oszczędności będą bardzo znaczące dla przyszłego rozwoju firmy, przecież pieniądze, które wydalibyśmy na towar zostanie w naszych kieszeniach, czekając na dalsze inwestycje.


Firmy zajmujące się importem

Całość koniecznych do przejścia procedur związanych z importem może przy stworzyć spory ból głowy potencjalnego chętnego na tego rodzaju usługi przedsiębiorcy. Nie bez powodu powstały firmy mające na celu pomaganie- oczywiście odpłatne- takim właśnie biznesmenom, którzy nie maja bladego pojęcia jak się za to zabrać.

Ceny takich usług są niewygórowane, a dobra firma zadba o każdy szczegół inwestycji ich klienta i postara się o bezpieczne dotarcie towaru na granice naszego kraju. Nie będę opisywał całości procedur, ponieważ są na tyle zawiłe, a ilość potrzebnych dokumentów przekracza daleko rozumianą normę.


Części z Chin

Produkty sprowadzane z Chin to często półprodukty lub części, których produkcja w Europie jest droższa. Rzadko sprowadza się całe machiny, czy całe przedmioty. Taniej jest importować części z których poskładamy dany przedmiot i później go sprzedamy.

Wyjątek mogą stanowić ciuchy, gdzie na wchodzie produkuje się ich najwięcej i są stosunkowo tanie, nawet wielkie firmy takie jak Adidas, czy Nike maja swoje zakłady na wchodzie. Co tylko pokazuje jak bardzo opłacalne może być wkroczenie we wschodni świat biznesu.



© 2019 http://auto-centrum.rzeszow.pl/