Kilka wskazówek, jak korzystać
No dobrze - sauna ma wiele zalet, ale jak należy z niej korzystać? Przede wszystkim cały efekt polega na tym, że należy na przemian ogrzewać i wychładzać swoje ciało. Pamiętaj - żadnej biżuterii! Ze względu na panującą wewnątrz wysoką temperaturę mogą dotkliwie poparzyć. Warto zapamiętać również to, że ciało powinno być bardzo dokładnie wysuszone - krople wody, również mogą poparzyć. Z tego samego powodu, należy uważać na tatuaże.
Ile powinna trwać sesja? Na początku kilka minut (czyli 2 do 3) potem można wydłużyć od 5-10 minut. Warto wiedzieć również, że im wyższa temperatura panuje wewnątrz, tym krócej powinniśmy w saunie przebywać, i tym dłużej należy się schładzać.
Definicja sauny
Sauna ? pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkunastu minut. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. Sauna najpopularniejsza jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji, odgrywa w tych krajach ważną rolę społeczną. Sauny były budowane przez Słowian i ludy fińskie (przodków m.in. dzisiejszych Finów i Estończyków) od niepamiętnych czasów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sauna
Co ci się kojarzy z Finlandią?
Z czym się kojarzy Finlandia? Dla niektórych pewnie tylko z wysokoprocentowym napojem, dla wielu ze Świętym Mikojałem, reniferami i Muminkami. Jest to najbardziej zalesiony kraj w Europie, który może się także poszczycić największą liczbą jezior. Nie jest tam zbyt ciepło, to prawda, ale nie jest również tak zimno, jak wielu uważa. Finowie lubią wykorzystać swoje jeziora do kąpieli, zwłaszcza po skorzystaniu z sauny.
No właśnie - bo Finlandia kojarzy się również z saunami, które - nie przesadzam - są obecne w każdym domku letnim i w wielu mieszkaniach. Jest to bardzo popularny sposób na relaks, po którym by się zahartować, warto wskoczyć do zimnego jeziora.